KOLONOSKOPİ


KOLONOSKOPİ

Alt gastrointestinal sistem (alt sindirim sistemi) endoskopisi;

Kolonoskopi : Ucunda kamera olan ince ve bükülebilir uzun bir alet  ile anüsten girilerek bütün kalın barsağın ve ince barsakların kalın barsağa komşu kısmının görüntülenmesi yöntemidir.

Rektosigmoidoskopi : Kalın barsağın anüse (makata) yakın kısmının (yaklaşık son 60cm’lik kısım) incelenmesine verilen addır.

Rektoskopi : Kalın barsağın son kısmının (yaklaşık 20cm’lik) incelenmesine verilen addır.

İşlemden önce barsakların mushil benzeri boşaltıcı ilaçlar yardımıyla temizlenmesi gerekir. İşlemden 8 saat önce hastanın ağızdan  gıda alımı kesilir.  İşlem sedo-analjezi yada genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.  İşlemin ortalama süresi 10 ile 45  dakika arasıdır. Kolonoskopi sırasında eğer ek işlem yapılacaksa (polipektomi, biyopsi v.b.) işlem süresi yapılacak ek girişime bağlı olarak uzayabilmektedir. Kolon (kalın barsak) kanseri tanısında en güvenilir yöntemdir.

Hasta inceleme öncesi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa ve ilaç allerjisi varsa veya ek bir hastalığı varsa doktorunu bu konuda bilgilendirmelidir .

Kolonoskopi Kimlere Yapılmalıdır?

Kolonoskopi yaptırmak gereken ve altta yatan hastalığın tanısı ve tedavisi açısından yararı olacak hastalık belirtilerini şöyle sıralanıyor:

1. Kabızlık

2. İshal

3. Karın ağrısı

4. Anal kanaldan kanama, açıklanamayan kansızlık, kilo kayıbı

5. Kolon ve rektum kanserlerinin tedavisinden  sonra takip amaçlı

6. Diğer görüntüleme yöntemlerinde saptanan kalın barsak duvarında ait patoloji görüntülerin aydınlığa kavuşturulası için  hastalara kolonoskopi önerilmektedir.

Kolonoskopi ile Hangi Hastalıklar Değerlendirilir?

Alt sindirim sistemi endoskopisi ile bir çok hastalığın teşhisi ve bazılarının tedavisi yapılabilmektedir. Özetle kolonoskopi ile hangi hastalıkların incelendiğini yerlerine göre şöyle belirtebiliriz:

Anal Kanal:

Hemoroid

Polip

Anal Fistül

Tümör v.b.

Rektum ve Sigmoid Kolon:

Divertikül

Polip

Ülser

Darlıklar

İnflamatuar Barsak Hastalığı

Torsiyon

Tümör v.b.

Kalın Barsağın Diğer Bölümleri (İnen Kolon, Transvers Kolon, Çıkan Kolon ve Çekum):

Divertikül

Polip

Darlıklar

İnflamatuar Barsak Hastalığı

Tümör gibi hastalıklar değerlendirilir.

“Kolon kanserinden korunmak için 50 yaşını aşmış herkese kolonoskopi yapılması önerilmektedir.”   “Yakın akrabalarında kolon kanseri olanların ise, ailedeki en genç kanserli hastanın yaşından 10 yıl önce kolonoskopi yaptırmaları gerekir. Kolon kanserlerinin büyük çoğunluğu polip denen iyi huylu tümörlerin üzerinde gelişir. Uygun zamanda yapılan kolonoskopi, kanser gelişmeden önceki aşamada poliplerin bulunup alınmasını (Polipektomi) sağlar.  Bu şekilde hastaları hem kanserden hem de ameliyattan kurtarır. Kalın Barsağından polip alınanların, polipin özelliğine göre, 1 ile 3 yılda bir takip amaçlı kolonoskopiler yaptırması gerekir.”

“Kolonoskopi; Ülseratif Kolit, Crohn Hastalığı gibi kanser dışı kalın barsak hastalıklarının tanı ve takibinde de kullanılır.”

“Kolonoskopi, kalın barsak kanamalarının tanı ve tedavisini sağlayarak hastaları ameliyat olmaktan kurtarabilir.”

Op. Dr. Türker ERTÜRK

Genel Cerrahi Uzmanı ve Endoskopist

  1. No comments yet.
(will not be published)