YAĞ BEZESİ (LİPOM)


Lipom (Yağ Bezesi)

Yağ bezeleri için şu bilgileri verebiliriz;

“Lipom (yağ bezesi) genellikle deri ile kas dokusu arasında bulunan yavaş büyüyen yağ hücrelerinden yoğun doku ile oluşmuş olan kitlelerdir. Genellikle muayene ile mobil ve hassas olmayan kitlelerdir. Lipomlar her yaşda ortaya çıkabilirler ancak genellikle 20-40 yaşları arasında sık görülür.

Oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak, ailesel ve genetiksel faktörleri suçlayanlar vardır.

Lipom kötü huylu bir kitle değildir ve genellikle kişiye zararsızdır. Sıklıkla kollarda, gövdede, sıtta, bacakta, boyunda ve kalçada bulunur. Bu yumuşak doku yumrusu aslında vücudun bir çok yerinde oluşabilir.”

Kalın Barsakta Lipom (Kolonoskopi)

Memede Lipom (Mamografi)

“Lipom tanısı sıklıkla klinik muayene ile konur. Eğer yerleşim yeri farklı ise veya şüphelenilen klinik bir durum var ise ultrasonografi, tomografi veya MR, iğne ile biyopsi veya cerrahi biyopsi yaptırılabilir.”

Kalçada Lipom (MR)

Karında Ciltaltı Lipom (Ultrasonografi)

Sırtta Lipom

Boyunda Lipom

Tedavi:

“Tedavi genellikle gerekli değildir. Ancak  lipom istenmeyen bir yerleşim yerinde ise ve basıya bağlı sıkıntı oluşturuyorsa, ağrılı ise, hızla büyüyorsa veya hastada kozmetik sorunlar yaratıyorsa cerrahi olarak çıkarılmalıdır.”

Aşağıda cerrahi lipom eksizyonu gösterilmiştir:

Lipomun kötü huylu bir kitle olmaması nedeni ile mikroskopik inceleme her zaman gerek görülmese de, tıbben doğru olan vücuttan çıkarılan her bezeni çıkarılmasından sonra patolojik inceleme yapılmasıdır.

Op. Dr. Türker Ertürk

Genel Cerrahi Uzmanı

 1. #1 by Sebnem Turker Boztepe on 19/11/2010 - 14:51

  Merhabalar Doktor Bey,
  3 gundur yaklasik 5-6 senedir koltuk altimda yag bezesi oldugunu tahmin ettigim bir sislik agrimaya ve beni rahatsiz etmeye basladi. koltukaltimi kapattigim esnada agri basliyor. Bu durumda sanirim en dogrusu aldirmam mi yoksa ilac tedavisi olabilir mi?
  Simdiden tesekkurler,

  saygilarimla,

  Sn Şebnem hanım;
  Bahsetmiş olduğunuz şikayet bir kaç nedenden dolayı olabilir. Koltukaltındaki şişliklerin en sık nedenleri; yağ bezeleri, yağ kisleri, lenf bezeleri büyümesi veya enfeksiyonu, kıl kökü ilthapları ve meme dokuları olabilir. Ağrılı olması her zaman olmasa da genelde enfeksiyona işarettir. Enfeksiyon oluşturabilecek olgular yağ kisleri, lenf bezeleri ve kıl kökü iltihaplarıdır. Öncelikle bir cerrahi muayene ve ultrasonografi ile tetkik gerekir. Enfeksiyonlar bazen abselere dönüşebilir. Abselerde mutlaka irinin boşaltılması gerekir. Sadece enfeksiyon varsa önce antibiyotik tedavisi ve sonrasında nedene yönelik tetkik ve tedaviler yapılır. En kısa zamanda bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun…
  Op. Dr. Türker ERTÜRK

 2. #2 by senol on 12/12/2010 - 06:24

  doktor bey tahminen 1 senedir sag koltuk altimla gogus altina denk gelen bolgede sislik agrisiz yumusak doku bu lipom olabilirmi ? ornek resimlerdekilere cok benziyor cok simdiden aydinlatmalriniz icin cok tesekkur ederim, hurmetler.

  Sn Şenol bey;
  Bahsettiğiniz bölgede lipom olma ihtimali elbette var. Hatta en sık rastlanılan kitle nedenidir diyebilirim. Ancak benzer bulgular verebilen yağ kisti (kist sebase), fibrom, ve yumuşak doku kaynaklı kitleler de olabilir. Ultrason ile tetkiki ve sonuca göre gerekirse biyopsi veya total eksizyon ile tamamının çıkarılması bu tür kitlelerde izlenecek doğru yoldur. Genel cerrahi uzamanı tarafında öncelikle muayene edilmeniz ve şüphe edilen tanı yönünde doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz uygun olacaktır. Geçmiş olsun, saygılarımla.
  Op. Dr. Türker ERTÜRK

(will not be published)